Pilka nebo pilka

Není to tak dávno co mi psala z jedné mateřské školky paní učitelka s tím, že právě vybírá nějaké nářadí v mém e-obchodě pro děti do školky, a že by potřebovala poradit s tím jakou pilku vzít. V nabídce je pilka totiž hned dvakrát, a abych jí tedy poradil, která je pro děti lepší.

Hned mne napadlo o tom něco napsat, protože tento problém zřejmě řeší více dospěláků. Rada je vlastně velmi jednoduchá. Asi bych vzal oba typy, protože každý je vhodný pro jinak pokročilého malého kutil a také každý slouží trochu k něčemu jinému. Který typ vybrat zde tedy není zcela relevantní otázkou. Níže tedy krátký popis obou pilek a jejich využití v dětské kutilské dílně.

RUČNÍ RÁMOVÁ PILKA MINI

Vlastně jde o malou ruční rámovou pilku určenou pro řezání hliníkových profilů. Dřevo je s ní ovšem možné řezat taky. Pro malé kutily, kteří nemají žádné anebo jen malé zkušeností s jejím použitím je tedy doslova stvořená. Je velmi vhodná svou velikostí i konstrukcí. Navíc díky tomu, že je určena vlastně na kov, a má tedy velmi jemný pilový list, tak se s ní dětem dobře pracuje a nehrozí tady žádné dramatické nebezpečí pořezání. Pilové listy na kov mají totiž mnohem menší zuby než pilové listy na dřevo. To je v našem případě výhoda, protože i pilkou na kov se dá dřevo dobře řezat. Účinnost není sice nijak úžasná, ale to začátečníkům právě vyhovuje, protože pilka klade mnohem menší odpor (nekouše se) a přesto skutečně řeže. Pro nacvičení správné techniky myslím velmi vhodné.

Navíc i do tohoto typu pilky je nakonec možné dokoupit pilový list s hrubším ozubením určeným přímo pro dřevo. Po zvládnutí základní techniky tedy není problém pokročit o level výše. Samozřejmě se však stále jedná o pilku vhodnou pro řezání spíše menších dřevěných hranolů, kulatin atd. Žádné větší prkno s ní asi řezat nebudeme…

Pila ruční rámová mini / vhodné nářadí pro děti / Malý kutil – polytechnika pro předškolní děti

RUČNÍ PILKA OCASKA

Právě pro takové to „větší řezání“ v dětské dílně je spíše vhodná pilka ocaska. Jde již o skutečnou pilu určenou na řezání dřeva. Vyžaduje si již poměrně dobře nacvičenou techniku řezání. Její pilový list je vybaven již o poznání většími a ostřejšími zuby než malá rámová pilka. Ty se tedy mohou do dřeva více zakusovat a pokud není technika správně nacvičená, může práce s touto pilou dělat dětem vcelku velké problémy. Pilka ale skutečně dobře řeže a práce s ní jde od ruky. Není tady již ovšem prostor pro žádné experimenty a použití ochranných pracovních rukavic je velmi vhodné.

Ruční pilka ocaska je určitě nezbytnou výbavou každé dílny (nejen té dětské). Její používání si však vyžaduje již nějaké zkušenosti. Určena je pro řezání běžných velikostí prken i hranolů a je tak nezbytným pomocníkem každého malého kutila, který to s prací s nářadím myslí skutečně vážně.

Takovým +/- platným základním pravidlem pro řezání by mohlo být “Na malá dřeva malá pilka, na velké dřeva velká pilka…”.

Malý kutil / nářadí pro děti / dílna pro děti

Novinky z Malého Kutila

ZDE možnost k přihlášení odběru pravidelných zpráv o dění u Malého kutila.

To se může hodit...

Zásady ochrany osobních údajů.