Bezpečnost práce v dětské kutilské dílně

, , ,

Potencionální (ne)bezpečnost práce se skutečným funkčním nářadím je v očích mnoha rodičů, pedagogů, ale i ostatních dospělých často hlavním důvodem, proč děti k nářadí pro jistotu vůbec nepustit. Děti nářadí, ale stejně hodně zajímá, a nakonec se k němu dostanou. Vše souvisí se vším a každý následek má nějakou příčinu. Stejně tak práce dětí s nářadím nemusí budit již předem hrůzu. Stačí jen dodržování několika základních pravidel.

Vědět jak

Naprostým základem je, aby děti věděly, o jaké nářadí se jedná, k čemu slouží, jak přesně funguje a jak se správně používá. Pokud to děti nevědí, začnou to sami zjišťovat, a právě u vybraných druhů nářadí je tento samovolný výzkum potencionálně vcelku nebezpečný. Pokud tedy dětem nářadí předem ukážeme, vysvětlíme jim, k čemu je dobré, jak se používá a jak přesně funguje, není důvod, aby ho takto nepoužívaly.

Funkční nářadí

Důležité také je, aby bylo nářadí funkční a nebylo nijak poškozené. Nesprávné fungování nářadí je častou příčinou zranění, a to samozřejmě zdaleka ne jenom u dětí. Samy dobře víme, že tupým nožem se řízneme určitě častěji než nožem ostrým, a to právě proto, že nám to s ním pořádně nejde…

Připravené prostředí

Důležité také je, aby činnost probíhala v prostředí pro děti vhodném, tedy hlavně přívětivém a připraveném. Pracovní místo by mělo být dostatečně velké, dobře přístupné a samozřejmě uklizené. Pracovní deska by měla být ve výšce přiměřené k výšce dítěte. Nám by se přeci taky dobře nepracovalo u ponku, jehož pracovní deska by byla ve výšce našich ramen a musely bychom u práce stát na židli…

Ochranné pomůcky

Pracovní ochranné pomůcky by měly být nedílnou a zcela přirozenou součástí práce v každé dílně, o to více v dílně dětské. Děti by měly v rámci svých možností při práci s některými druhy nářadí (vrtačka, pilka…) používat pracovní rukavice v jim přiměřené velikosti. U opravdu malých kutilů je to někdy problém, protože tak malé rukavice prostě neexistují. Pro 4-5leté děti se ovšem již dají vcelku běžně sehnat.

Pracovní ochranné brýle nejsou naprostou nutností. Na druhou stranu je děti většinou rády nosí a jistota je jistota. Děti většinou rády foukají do nařezaných pilin (i když při následném úklidu jim to nakonec nijak nepomůže), piliny se pak mohou dostat kam nemají a pracovní brýle jsou v té chvíli určitě výhodou.

Vhodné pracovní oblečení by mělo být samozřejmostí. Opět není nutné mít zrovna dětské montérky, i když i ty se dají dnes již bez problémů koupit a dětem se líbí. Určitě ale doporučuji nějaký starší oděv, u kterého nevadí znečištění. Dětem by z oděvu neměly vyset žádné ozdoby. Dlouhé vlasy některých kutilek doporučuji před prací určitě sepnou do culíku.

Samostatnou kapitolou je vhodná pracovní obuv. Děti by se určitě měly pohybovat v dílně nebo kutilském koutku obuté. Obuv s pevnou podrážkou je více než žádoucí! Ztracený a na zemi číhající připínáček nám může naše fungování v dílně nehezky zkomplikovat.

VELKÝ POZOR! My samy musíme tyto výše uvedené zásady před dětmi také dodržovat! Děti od nás naše nešvary rychle odkoukají a problém může být na světě…

Malý kutil / nářadí pro děti / dílna pro děti

Novinky z Malého Kutila

ZDE možnost k přihlášení odběru pravidelných zpráv o dění u Malého kutila.

To se může hodit...

Zásady ochrany osobních údajů.