Vrut a šroub, to je v dětské kutilské dílně asi věčné téma.

Tuším, že jeden z principů montessori je i ten, že je vždy dobré věci správně pojmenovávat a nazývat jejich pravými jmény.

V dětské kutilské dílně se často šroubuje a pro spojování dřevěných součástí výrobků se používají vruty. Byl jsem až překvapený, jak moc je zrovna tento pojem mezi rodiči/lektory/pedagogy nejasný. Když chci svého malého kutila něco naučit a potřebujeme pro práci vrut, tak prostě nemůžeme dítěti říkat „podej mi prosím šroubek…“ anebo dokonce „…hřebíček“.

Tak jen aby bylo jasno. Vrut a šroub není to stejné… 🙂

Vrut je druh samořezného šroubu nejčastěji používaného pro spojování dřevěných součástí. Existují ale samozřejmě i vruty do železa atd. Vruty mají různé tvary hlav i drážek a různé velikosti.

Šroub je spojovací materiál nejčastěji s šestihrannou hlavu (může být ale i jiná hlava), který se používá k rozebíratelnému spojení dvou a více součástí. Šroub se nejčastěji používá ve spojení s matkou a podložkou. Nejde o samořezný spojovací materiál, díru je v materiálu potřeba předem připravit v některých případech i včetně závitu.

Jde tedy vlastně o příbuzné pojmy, ale nejde o to stejné. Možná si řeknete, že je to detail, ale proč dítěti vykládat, že po silnici jede auto, když je to autobus…

Mimochodem o tom, jaký šroubovák zvolit, aby se malý kutilové mohli dobře naučit šroubovat se dočtete v mém starším článku Není šroubovák jako šroubovák.

Šrouby, matky, podložky – sada 280 ks / Malý kutil – polytechnika pro předškolní děti

Sada šroubů, matek a podložek

Vruty do dřeva – sada 2000 ks / Malý kutil – polytechnika pro předškolní děti

Sada různých velikostí vrutů do dřeva

Malý kutil / nářadí pro děti / dílna pro děti

Novinky z Malého Kutila

ZDE možnost k přihlášení odběru pravidelných zpráv o dění u Malého kutila.

To se může hodit...

Zásady ochrany osobních údajů.