Ruční vrtačka

Když jsem poprvé ve svém kutilském kroužku v hodině o vrtání ukázal dětem ruční vrtačku a zeptal se jich na co si myslí, že je toto zařízení dobré, nikdo nevěděl. A kupodivu to nevěděl ani nikdo z přítomných dospělých!

Ano, ruční vrtačka se dnes už moc nepoužívá. Vlastně vcelku chápu, že lidé, kteří se k práci s nářadím dostanou jen okrajově, ruční vrtačku neznají. Když už potřebují něco vyvrtat mají vrtačku elektrickou anebo akušroubovák. Nicméně ještě před několika desítkami let byly ruční vrtačky zcela běžné a před vynálezem vrtačky elektrické po staletí vlastně jediné existující.

Ruční vrtačka je ale moc fajn, obzvlášť pokud potřebujeme děti naučit s ní pracovat a ukázat jim, jak to vlastně celé funguje. Samozřejmě že při práci v dětské dílně nakonec asi stejně skončíme u vrtání s elektrickou vrtačkou, ale pro úplné začátečníky je tato ruční varianta myslím ideální. Mimochodem o vrtání, vrtačkách a souvisejících věcech připravuji krátký článek do budoucna.

Ruční vrtačka / Malý kutil – polytechnika pro předškolní děti

Ruční vrtačka / Malý kutil – polytechnika pro předškolní děti

Vrtání s ruční vrtačkou

S žádnou vrtačkou (ani s tou ruční) není možné hned vrtat. Vrtačka je totiž jen zařízení, které s vrtáním pomůže. Na to abychom mohli něco vyvrtat potřebujeme samozřejmě ještě vhodný nástroj, kterým je v našem případě vrták. Do této naší vrtačky (na obrázku níže) lze upnout největší vrták o průměru 6 mm. To ovšem pro začátek bohatě stačí, protože vrtání samotné není zase až tak snadná záležitost a vyžaduje si jistý cvik a zkušenost.

Vrtáky do dřeva / vhodné nářadí pro děti / Malý kutil – polytechnika pro předškolní děti

Dětem vrtání s ruční vrtačkou zprvu vlastně moc nejde. Je potřeba si to správně zažít, vyzkoušet a nacvičit hned několik věcí najednou. Důležité je držet vrtačku kolmo k vrtanému místu, moc na ni netlačit (ale trochu tlačit je zase potřeba, aby vůbec vrtala) a při tom všem je potřeba ještě točit kličkou na tu správnou stranu. Nakonec se ovšem při dostatku trpělivosti většinou zadaří a děti poznají i taková úskalí vrtání jako je například kousání vrtáku v materiálu. Zrovna to může při práci s elektrickou vrtačkou vcelku nebezpečné zjištění, pokud o něm předem nevím. S vrtačkou ruční toto nebezpečí odpadá.

Skvělá polytechnická pomůcka

Ruční vrtačka je i skvělá polytechnická pomůcka, a to i v případě že s ní nemám v úmyslu vlastně ani nic vrtat a ani v ní nemám nasazený vrták. Lze na ní totiž krásně demonstrovat například funkci ozubeného převodu a fungování samotných ozubených kol. A to vše bez nebezpečí, že někdo strčí prsty, kam nemá a podobně. Pohonem vrtačky totiž není žádný motor, a tedy se nemůže při neodborné manipulaci sama rozběhnout. Jde o moc zajímavý „strojek“! Vlastně bych se osobně nebál dát ji předškolákům do dětského pokojíčku i klidně jen na hraní (samozřejmě bez vrtáku!). Oni si již sami vymyslí, co s ní. A navíc se vlastně zcela přirozeně naučí, jak fungují ozubená kola. To vše i bez různých vice či méně vkusných plastovou-dřevěných pomůcek.

Ruční vrtačku je možné sehnat v každém dobrém hobby marketu nebo železářství. A nebo si ji můžete pořídit třeba rovnou tady, v e-obchodě Malý kutil.

Malý kutil / nářadí pro děti / dílna pro děti

Novinky z Malého Kutila

ZDE možnost k přihlášení odběru pravidelných zpráv o dění u Malého kutila.

To se může hodit...

Zásady ochrany osobních údajů.