Co máme vyrábět?

, , , ,

Text tohoto článku navazuje na již dříve publikovaný článek s názvem „Výrobky z dětské dílny“. Ten se však zabýval spíše pravidly a předpoklady k tomu, aby mohl nějaký takový dětský výrobek vzniknout a co by měl splňovat abychom ho vůbec mohli vymyslet a vyrobit. Nyní bych se rád zaměřil přímo na onu mnohými tak často kladenou otázku – „co tedy máme vyrábět?“. Ano vymyslet nějaký smysluplný výrobek, který by navíc děti samy zvládly a byl realizovatelný v nějaké často omezené době je poměrně komplikované a někdy i stresující. Ani v tomto příspěvku nebudu vypisovat seznam konkrétních výrobků, najdete zde spíše tipy, jak na ně přijít, případně kde je najít…

Vše kolem nás

Načerpat inspiraci je samozřejmě možné všude kolem sebe. Když s dětmi někam vyrazíte, něco s nimi podnikáte anebo se s nimi jen bavíte určitě narazíte na něco, co může být dobrým vodítkem. Sledujte, co děti zajímá, co se jim líbí, o čem si mezi sebou povídají. Určitě se dozvíte mnoho zajímavého. V tomto směru jsem přesvědčen, že mají značnou výhodu pedagogové v mateřských školách, jejichž vzdělávací program témata ke kutění i nepřímo nabízí. V podstatě ke všemu, s čím se děti ve školce zabývají (pohyb, hra, technika, lidské tělo, příroda, zahrada, počasí, bydlení, písmena, čísla, historie, jazyk, svět…) je možné snadno vymyslet nějaký jednoduchý výrobek související s daným tématem. Naopak vymyslet něco tzv. od stolu a bez kontaktu s okolím je o hodně složitější…

Internet

Jistým kanálem, kterým se k vám mohu tipy na výrobky dostávat je samozřejmě internet a sociální sítě. I tyto webovky Malý kutil včetně tohoto blogu, mohou být po prostudování inspirací a jistě zde nepřímo najdete zajímavé tipy na výrobky. Mnoho organizací, kde děti „kutí“, má své webovky nebo fcb profily, kde je často možno najít zajímavé výrobky. Facebookové skupiny zaměřené na témata jako je polytechnika, montessori, předškolní vzdělávání a podobně jsou také dobrým zdrojem. Navíc je zde možné své nápady sdílet, diskutovat s ostatními a inspirovat se. Ale pozor, chce to trochu zdravé filtrace!

Literatura

S tématem související literatura může být také dobrým vodítkem a inspirací. Přímo s tipy na výrobky toho sice není moc, ale třeba jen v mé knize je tipů na výrobky hned 20 a dalších 12 v navazujícím pdf. V každém větším knihkupectví nebo přímo na webovkách konkrétních vydavatelství zabývajících se touto problematikou (není jich u nás zase tolik abychom všichni nevěděli která to jsou) najdete co potřebujete, případně je zde možné se minimálně inspirovat. Věřím, že každé zařízení zabývající se předškolním výchovou má svou malou knihovničku, kde je možné se inspirovat. A pokud ne, tak rozhodně doporučuji ji založit, případně osobně něco sepsat a vydat.

Co chceš…

Často není potřeba ani nic vymýšlet, stačí jen dát dětem možnost si prostě vyrobit co budou sami chtít. Samozřejmě je potřeba tyto jejich nápady následně mírně korigovat, protože děti prostě v tomto věku často nejsou ještě schopny odhadnout co je reálně možné vytvořit v daném čase a z dostupného materiálu. Většinou nakonec vědí, co by chtěly, ale netuší, jak by to vytvořily. Je potřeba jejich představy citlivě naroubovat na vaše reálné možnosti (množství materiálu, velikost výrobku, konstrukce…). Samozřejmě, že i pro samotného pedagoga mohou pak být nápady dětí inspirací do budoucna. Ve svém kroužku dělám vždy jednou za čas hodinu, kde si může každý vyrobit „co chce“. Ale pozor! Je potřeba na to děti připravit a říct jim to dopředu, aby měly čas na vymýšlení. Vymyslet „co chci“ je často v životě vlastně to nejsložitější i pro dospělé a u dětí tomu není jinak…

Výrobková banka

Všem pedagogům věnujícím se dlouhodobě práci s dětmi v dětské dílně vřele doporučuji postupné budování vlastní „výrobkové banky“. Děti rostou a do kroužků, školek a jiných zařízení přicházejí stále nové a jiné zase odcházejí. Není proto nutné za každou cenu vymýšlet stále něco nového. Je fajn mít kam šáhnout. Osobně mám každý výrobek, který jsme s dětmi v kroužku dělali schovaný a uložený ve své „výrobkové bance“. Když potřebuji, mám z čeho vybírat, nemusím pokaždé složitě něco vymýšlet, a navíc mohu dětem předem ukázat o co půjde a ukázat, jak to udělat. Taková banka sice nevznikne hned, vyžaduje si to čas, ale nakonec budete rádi, že ji máte…

 

A jako přídavek přeci jen jeden konkrétní tip na výrobek. Vlastně ne jenom jeden, ale několik…:-)

Malý kutil / nářadí pro děti / dílna pro děti

Novinky z Malého Kutila

ZDE možnost k přihlášení odběru pravidelných zpráv o dění u Malého kutila.

To se může hodit...

Zásady ochrany osobních údajů.