Dětský pracovní stůl (kutilský)

,

V poslední době jsem byl několikrát dotázán na radu týkající se dětského pracovního stolu. Jestli nevím o něčem vhodném, cenově přijatelném a dětem vyhovujícím. Musel jsem bohužel přiznat, že vlastně nevím. A to i přes to, že tento problém řeší většina malých kutilů (tedy spíše jejich rodičů, lektorů, učitelů ve školkách…). Na opravdu vhodný dětský pracovní stůl (tedy kutilský pro děti rozuměno) jsem skutečně ještě nenarazil. Je neuvěřitelné, že žádný výrobce nemá (a nejeví ani ochotu mít) ve svém programu vhodný pracovní stůl pro předškoláky, přestože pro děti věku školního ano. Přitom by zjednodušeně řečeno stačilo zkrátit nohy…:-). Zatím je tedy potřeba být kreativní a poradit si sám.

Jsou, ale ne zcela vhodné

Na internetu je samozřejmě možné najít nějaké dětské pracovní stoly/ponky/hoblice, ale dle mého názoru jsou většinou tak trochu spíše hračkou, něž skutečným stolem. Anebo zcela naopak, jsou tak „vytuněné a přešlechtěné“, že pro potřeby předškoláků jsou vlastně až zbytečně dobré, přičemž nabízejí možnosti, které děti vlastně ani nemohou pořádně využít. S tím jde ruku v ruce i jejich cena, která je sice zřejmě přiměřená, ale pro danou potřebu vysoká. Často tak nezbývá než experimentovat anebo si prostě u spřáteleného truhláře nechat udělat na zakázku stůl vlastní.

Co by měl stůl splňovat

A co by měl tedy takový úplně obyčejný pracovní stůl na dětské kutění vlastně splňovat? Vše bych shrnul do těchto čtyř bodů:

  • Měl by mít vhodnou výšku pracovní desky (pro předškoláky cca 50-60 cm)
  • Pracovní deska by měla být dostatečně velká a přiměřená tomu, co se na ní bude dít (kolik dětí na ni bude většinou společně pracovat)
  • Celý stůl by měl být pevný, robustní a dostatečně těžký, aby se dětem při práci neviklal nebo nějak necestoval po místnosti
  • Stolová deska by měla být o 6-8 cm přesazená přes okraj, aby se dal na stůl případně připevnit upínací svěrák a daly se i dobře využít truhlářské svěrky

Buďme kreativní

Já při svých kutilských kurzech v RKC Paleček používám na zakázku vyrobené stolky na níže přiložených fotografiích. Mám vyrobené ještě i odnímatelné pracovní desky (aby se nám stolky nepoškrábaly, protože jsou určeny i na další aktivity), které ovšem nejsou v zásadě nutné.

Jak pak ukazují poslední dva obrázky, pro práci s nářadím je možné však využít cokoli vhodného. Zde třeba zahradní lavička, která je dostatečně stabilní a vlastně má i zcela vyhovujícím výšku. Stejně tak je možné na zahradě sestavit dočasný pracovní stůl například z nevyužitých palet. Dáte jich pár na sebe, sešroubujete, na ně přiděláte pracovní desku z nějaké tlustší překližky. A je hotovo a děti mohou jít na věc…

Jo a snad jen úplně na závěr. Při práci s nářadím je vždy nejlepší u stolu stát. Určitě ne sedět na židličce… 🙂


Aktualizace 2024:

Tak snad se již konečně podařilo a od jara 2024 je v nabídce i poctiví dětský pracovní ponk pro předškoláky. Snad se bude líbit… Bližší Info ZDE.

Malý kutil / nářadí pro děti / dílna pro děti

Novinky z Malého Kutila

ZDE možnost k přihlášení odběru pravidelných zpráv o dění u Malého kutila.

To se může hodit...

Zásady ochrany osobních údajů.