Zatloukání hřebíků pro začátečníky
Zatloukání hřebíků do čehokoli je často první aktivita se skutečným nářadím, ke které se děti dostanou, a která je jím například na školní zahradě nabídnuta. Zatloukání hřebíků se zdá být jednoduché, ovšem pokud nevítá “jak“ tak ani zatloukání hřebíků nejde úplně samo… Naučit se správně zatlouct hřebík tak aby byl tam co chceme a neohnul se nám, není zase tak samozřejmé.
Já jsem do svého kutilského kroužku pro první zkušenost dětí práce s kladivem a zatloukání hřebíků vyrobil takovou jednoduchou zatloukací pomůcku, kterou bych zde rád popsal. Je to takový zatloukací simulátor, který má ukázat, jak to funguje a na kterém se dá zatloukání předvést a procvičit.
Skutečné zatloukání hřebíků do dřeva je pak samozřejmě trochu těžší, ovšem jako první zkušenost a nácvik techniky si myslím určitě na poprvé zcela vyhovující…
Celá sestava se skládá z několika částí:
- Deska, do které se zatlouká – v našem případě jde o tvrzený (extrudovaný) polystyren. Dá se koupit v hobby marketech nebo stavebninách. Doporučuji spíše silnější. Určitě nepoužívat klasický polystyren, ten se drolí a vydává nepěkné zvuky…:-)
- Hřebíky – nejde o skutečné hřebíky, ale o tzv „golfová týčka“. Jsou to vlastně takové stojánky, z kterých se při golfu odpalují míčky. Tvarem jsou dost podobné hřebíku a jsou dost velké, aby se dětem dobře držely. Koupit se dají v mnoha druzích a barvách (ale zelený ne) v jakémkoli obchodě pro golfisty. Není potřeba mít zrovna ty nejdražší, stačí obyčejné. Já používám dřevěné, které byly zrovna v akci a nejlevnější…:-)
- Kladivo – No tak to si musíte vyrobit. Jednoduché dřevěné kladívko v dětské velikosti. Kladívko si můžete vyrobit přímo s dětmi. Je to oblíbený výrobek při kterém se měří, řeže, brousí, vrtá i lepí. Jednoduchý návod jak na výrobu najdete třeba v mé knížce MALÝ KUTIL – polytechnika pro předškolní děti. Běžné železné kladivo nedoporučuji, týčka jimi dost trpí a často se lámou.
- Něco na přitloukání – aby se nezatloukalo jen tak zbůhdarma, potřebujeme něco na přitloukání. Může to být vlastně cokoli s plochým tvarem s dírou. Používám geometrické tvary ze zalaminovaného barevného papíru, dřevěné kostky nebo odřezky s vyvrtanou dírou, případně třeba i odřezky z tvrzeného polystyrenu. Prostě vše, co se dá přitlouct.
Pár tipů při používání:
- Při zatloukání používáme (děti) obě ruce. Jednou si držím hřebík, druhou kladivo. Dospěláci nepřidržujte dětem hřebíky!
- Nezatloukejte hřebíky do polystyrenu celé. Nechte hlavičku trošku vykukovat, aby se dal hřebík pak snadno vytáhnout.
- Deska z tvrzeného polystyrenu by měla být silnější než nejdelší hřebík. Pokud neseženete, slepte izolepou dvě k sobě.
- Při práci je praktičtější stát než sedět.
- Při práci je dobré mít hřebíky v nějaké mističce, kterou mají děti po ruce. Nepovalují se pak všude kolem a pokud je dětí více, tak si je navzájem neberou.