Svěrák a svěrka – upínání materiálu

,

Když už chceme dětem zprostředkovat a nabídnout možnost práce s nářadím, je nutné myslet i na to, že je potřeba mít určitý základní sortiment. Děti totiž brzy zjistí, že pokud si chtějí něco alespoň základního vyrobit určitě potřebují kladivo, kleště, šroubovák, pilku, vrtačku… Naprostou nezbytností je však i jeden druh nářadí, který materiál nijak neobrábí, ale jen ho prostě drží. Ano, je to samozřejmě svěrák a svěrka.

Vždy je prostě potřeba mít něco co bude dětem při práci materiál přidržovat na místě. A vězte, že ruce rodiče, lektora či kamaráda by to určitě být neměly :-). Uřezat kus dřeva, vyvrtat díru či zašroubovat vrut je totiž pak mnohem jednodušší a bezpečnější. Výrobek by měl prostě držet na místě a nikam neutíkat, nekácet se či neklátit ze strany na stranu.

Možností, jak si materiál upnout je hned několik, ale já s myslím, že v dětské kutilské dílně je potřeba jít tou nejjednodušší cestou a dětem ukázat to základní a nejpoužívanější. Svěrák a svěrka je ideálním řešením. Funkce je u obou v zásadě stejná, ale každé z těchto dvou nářadí se hodí trochu na něco jiného. Proto je upínání v mé knížce Malý kutil věnována hned celá a samostatná kapitola.

Svěrák

Svěrák je nejčastěji napevno připevněn na pracovní stůl (může být ale i odnímatelný) a pomocí dvou stavitelných čelistí umožňuje pevné upnutí materiálu nebo výrobku. Jde vlastně o takovou třetí ruku, která drží a nepustí.

O svěráku v knize Malý kutil – polytechnika pro předškolní děti

Co se týče použití v dětské dílně mám osobně nejlepší zkušenosti s odpínatelným svěrákem s čelistí šíře 6 cm (viz. přiložený obrázek). Svou velikostí je tak akorát, navíc je možné ho operativně přidělat a zase sejmout v podstatě na jakýkoli stůl. To je výhoda třeba ve školkách anebo v kroužcích, kde prostě není kutilská dílna zřízená trvale, ale „staví“ se jen sem tam.

Existují i menší svěráky, ale ty jsou podle mého názoru již hodně malé a pro práci se nehodí. Jsou určeny spíše pro jemnou modelářskou práci. Větší kusy materiálu se do nich nevejdou a ni v nich pořádně nedrží. Větší svěráky již pak nejsou většinou odnímatelné (je nutné je ke stolu napevno přišroubovat), jsou o poznání dražší a pro práci v dětské dílně vlastně až zbytečně naddimenzované. Ale určitě je lepší použít svěrák spíše větší než menší.

Malý kutil – polytechnika pro předškolní děti

Upnutí odnímatelného svěráku k pracovnímu stolu

Svěrka

Přesněji řečeno truhlářská svěrka se podobně jako svěrák skládá ze dvou čelistí, z nichž jedna je posuvná a druhá pevná. Používá se v případě, že materiál je již natolik rozměrný, že se do svěráku prostě upnout nedá. Delší prkýnko je prostě praktičtější upnout dvěma svěrkami přímo ke stolu. Ve svěráku by sice také drželo, ale práce by to nebyla moc praktická ani bezpečná. Je pravdou, že práci se svěrkou je potřeba dobře nacvičit. I pro dospěláky je to často trochu hlavolam, jak to vlastně celé funguje.

Truhlářská svěrka v knize Malý kutil – polytechnika pro předškolní děti

I truhlářské svěrky existují v mnoha velikostech a kvalitě provedení. Já jdu v dětské dílně opět nejjednodušší cestou a používám ty nejobyčejnější svěrky jaké je možné sehnat (na obrázku). Nejde sice o žádný „hi-tech“, ale v poměru k ceně udělají velice dobrou službu, a navíc jsou ve vhodné velikosti. Osobně je mi taky sympatická klasická dřevěná rukojeť.

kniha Malý kutil – polytechnika pro předškolní děti / ilustrace - truhlářská svěrka

Upnutí dvěma truhlářskými svěrkami k pracovnímu stolu

Výše uvedený svěrák, svěrky a další druhy nářadí vhodného pro děti je možné pořídit v e-obchodě Malý kutil.

Malý kutil / nářadí pro děti / dílna pro děti

Novinky z Malého Kutila

ZDE možnost k přihlášení odběru pravidelných zpráv o dění u Malého kutila.

To se může hodit...

Zásady ochrany osobních údajů.