Přesné návody na výrobky aneb oblíbená autíčka
Když jsem připravoval svoji knížku Malý kutil – polytechnika pro předškolní děti, zprvu jsem se rozhodl ji nabídnout jednomu nejmenovanému, ale vcelku známému vydavatelství. Knížka se jim líbila a chtěli ji vydat. Pořád mě ale tlačili to většího rozpracování tipů na dětské výrobky tak, aby byly co nejpodrobnější a bylo tam přesně popsáno co a jak. Aby tam byly prostě přesné návody.
To já jsem ovšem právě nechtěl (a nakonec jsme si společně s Palečkem taky knížku vydali radši sami)! Schválně ty své „návody“ na výrobky v knize nazývám „tipy“ a ne „návody“. Schválně tam nepopisuji jak přesně, jak veliké, jak barevné… Chci, aby si děti samy vymyslely, jak přesně si chtějí daný výrobek udělat, jak má vypadat. Uvádím vždy základní seznam materiálu a nářadí, které bude potřeba a velmi stručně popisuji i postup výroby. Ve všech případech se však jedná o tak jednoduché výrobky, že již z přiloženého obrázku je myslím dostatečně patrné o co vlastně jde a jak k danému výrobku přistoupit.
Je škoda se již dopředu zbytečně svazovat pravidly, které v daném případě není nutné dodržet. Výrobek by měl dát možnost k vlastní kreativitě. Chci svými tipy na výrobky malé kutily nasměrovat, ukázat možnost a nechat je samostatně si prozkoumat, vymyslet a vyrobit.
Naprosto modelovým případem výrobku, který lze vyrobit doslova ve stovkách verzí je například úplně obyčejné autíčko. Každé auto mám karoserii, kabinu a kola. Ale kolik kol, jakou karoserii, jestli to bude auto osobní, nákladní anebo to bude třeba dokonce autobus či vlak, to je již na každém jednotlivém kutilovi. Je zbytečné předem určovat něco, co nás zcela zbytečně omezuje a nedává nám možnost samostatně myslet.
K tomuto tématu jsem vytvořil i krátké video, a to včetně malé přehlídky různých autíček, které jsem s dětmi vyráběl…